به گزارش روابط عمومی شهرداری میبد، علیرضا نقوی یکشنبه شب در نشست خبری شهردار و اعضای شورای شهر میبد با رسانه‌ها با تبریک روز خبرنگار و گرامیداشت یاد و خاطره شهید صارمی اظهار کرد: این رویداد نشان دهنده این است که همواره ایران قربانی تروریست و خشونت بوده و همواره سردمدار مبارزه با این مهم بوده است. وی در ادامه به سوالات متعدد خبرنگاران پاسخ گفت:

اقدامات شهرداری جهت جلوگیری از تخلف سازی و یا بهتر بگوییم عدم اجبار مردم به تخلف در دوره مدیریت شما چه بوده است؟

در گذشته‌ی نه چندان دور همان طور که مستحضرید شهرداری رأسا تغییر کاربری‌هایی را انجام می‌داد. این اقدام در دراز مدت باعث بروز مشکلاتی برای شهر و شهروندان شده بود. در دوره‌ی پنجمین شورای اسلامی ما ۹۹۵پرونده را در کمیسیون ماده پنج استان به جریان انداختیم که توانستیم به صورت قانونی این تغییر کاربری این زمین ها‌ را از شورای عالی معماری و شهرسازی بگیریم.

۲۴۶ هزار و ۳۶۱مربع تغییر کاربری مسکونی در مدت مدیریت بنده یعنی حدوداً ۳۰ ماه اتفاق افتاد. ۸۹ هزار مترمربع تغییر کاربری تجاری و خدماتی بود، ۴ هزار و ۵۰۰ متر مربع فرهنگی مذهبی، ۳۹ هزار متر مربع اداری و برای توسعه‌ی مدارس شهرستان ۲۱هزار متر مربع آموزشی بود. این‌ها یکی از نقاط قوتی است که در صدور پروانه و کارهای زیرساختی شهر انجام شد.

در زمینه الکترونیکی کردن شهر چه کرده اید؟

سامانه‌ی شهرسازی سرا ۸ که در حوزه‌ی شهرسازی در شهرستان انجام می شود، همان سامانه‌ای است که در مشهد، تهران، شیراز و یزد استفاده می شود؛ با این تفاوت که صد و بیست لایه‌ی اطلاعاتی و دیتا ما به این سامانه اضافه کردیم و الان سامانه‌ی شهرسازی شهرداری میبد یکی از قوی‌ترین سامانه‌های شهرسازی استان هست. ما توانستیم اولین شهرداری باشیم که کمیسیون ماده ۵ را به صورت آنلاین با تاکید بر این که به صورت آنلاین همه‌ی شهر رویت شود بارها مورد تاکید و تقدیر استاندار محترم، معاون محترم عمرانی، مدیرکل محترم راه و شهرسازی استان یزد قرار گرفته ایم.

همچنین همشهریان می توانند با مراجعه به نشانی اینترنتی esup.meybod.ir  محدوده‌ی شهر میبد را که عکس ۳۶۰ درجه آن گرفته شده را خیلی راحت رویت کنند.

در تغییر کاربری و در بحث تخلفات ساختمانی و در بحث ارائه خدمات شهری این سایت می‌تواند یک نقطه قوت باشد.

یک زمانی اطلاعات ساده‌ای را اگر شهرداری میبد می خواست از ارگان ها بگیرد در اختیارش قرار نمی‌دادند، الان شهرداری با نیروی انتظامی، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، موسسه ژئوفیزیک و سازمان نقشه‌برداری ارتش جمهوری اسلامی ایران قرارداد تبادل اطلاعات دارد. ما اطلاعات از آن ها می‌گیریم و در اختیارشان قرار می‌دهیم و این قدرتمندتر شدن علمی و پشتیبانی فکری شهرداری میبد در عرصه شهرسازی و سامانه‌ی شهرسازی خودش هست.

با همکاری سازمان نقشه‌برداری کشور اخیرا عکسبرداری هوایی از شهرستان انجام دادیم که انشاالله آن هم بزودی بارگذاری می‌کنیم و اطلاعات ما کاملا به روز می شود.

شهرداری میبد در سال ۹۸ با حضور مسئولین استانی و شهرستانی اولین پروانه‌ی تک برگ ضد جعل را در استان یزد رونمایی کرد و به بهره‌برداری رساند. دیگر دفترچه‌های سنتی سابق نیست، همه پروانه‌های ضد جعل هست، همه چیز مشخص و مدون هست و آمارگیری آن هم معین و مشخص هست.

متولی آسفالت شهرک ها چه کسی است و چه اقداماتی در این زمینه صورت گرفته است؟

اکثر شهرک هایی که داخل شهر یا محدوده شهر هستند، خارج از محدوده و در حریم شکل گرفتند که باعث بروز مشکلاتی برای شهروندان شده بود. اما علی رغم این مسئله شهرک امام علی، شهرک امام حسن علیه السلام و شهرک شهدا طبق قول‌هایی که داده بودیم و تعهداتی که کرده بودیم بیش از ۶۷۲ هزار و ۶۹۰ متر مربع آسفالت در آنجا صورت گرفته است.

این نکته را بگویم تا زمانی که این کارها انجام نمی‌شد خیلی از شهروندان انتظار نداشتن، اما وقتی این قطار در حقیقت بهسازی معابر و آسفالت کوچه‌ها و خیابان ها شروع شد، شهروندان یک سری توقعاتی برایشان ایجاد شد. برخی از متولیان ساخت و سازی در این شهرک‌ها از متقضایان تعهد گرفتند که زیرسازی معابر را آنها انجام می دهند و آسفالت بر عهده مالکان خواهد بود.

شورا مصوبه‌ای داشت که باید بهای خدمات گرفته شود. شهرداری هم تخفیف هایی قائل شد و به مرور معابر شهرک ها را آسفالت می کنیم. در حقیقت آن همشهریانی که در شهرک ها زندگی می کنند را جدا از خود نمی‌دانیم و اینها جزو محدوه شهری هستند.

بازارچه ای که پشت ایستگاه اتوبوس رانی واقع در بلوار بسیج است برای ارائه چه خدماتی واگذار شده است؟

آن مجموعه‌ی حدود بیست غرفه است که در حقیقت برای توسعه و رونق مشاغل خانگی به برخی از بانوان شاغل در این حوزه با اجاره بهای بسیار نازل واگذار شده است. اگر مشاهده شود که تخلفی در این حوزه صورت گرفته و می گیرید و متقاضیان به تعهدات خود عمل نمی کنند براساس مفاد قراردادی که وجود دارد قطعا ورود و برخورد می کنیم.

شهرداری میبد بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان بودجه از منابع درآمدی جذب کرد

عملکرد شهرداری و شورای اسلامی‌پنجم

وی با اشاره به اینکه علی رغم تحریم‌ها و تنگناهای اقتصادی و گران شدن قیر بهسازی معابر انجام شده ادامه داد: درشروع دوره پنجم قیر تنی ۸۰۰ تا ۹۰۰ میلیون ریال بود  و به دنبال تحریم‌ها به تنی ۹ تا ۱۱ میلیارد ریال رسید و ما با قیر تنی ۷ تا ۸ میلیارد ریال در دوره ۳۱ ماهه ۶۷۲ هزار ۶۹۰ متر مربع معابر شهری را بهسازی کنیم.

این مسوول در ادامه به ساخت اسکلت ساختمان ارگ شهرداری که در زمینی به مساحت هشت هزار متر مربع و هفت هزار و ۳۰۰ متر مربع زیر بنا در ۴ طبقه  در مرداد سال ۹۹ کلنگ زنی شد تاکنون سه طبقه آن ساخته شد و با توجه به مواجه شدن با کمبود سیمان با یک ماه تاخیر با توجه قول داده شده در چهار طبقه اسکلت سازی ساختمان تکمیل می‌شود.

شهردار میبد ادامه داد: با توجه به اینکه کارخانه آسفالت بیش از ۲۵ سال کار کرده و آسفالت با کیفیت تولید نمی‌کند کارخانه آسفالت جدید  ۱۲۰ تنی  با داشتن آخرین استاندارهای روز به مبلغ چهار میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان خریداری شده  و در هفته آینده آغاز به کار می‌کند. 

وی به اتمام فاز یک مجموعه گردشگری بام میبد انجام شده به عنوان یک پروژه محرک توسعه از منابع داخلی شهرداری اشاره کرد و گفت: برای راه‌اندازی بزرگترین شهر بازی‌های استان یزد با یک سرمایه گذار به میزان  ۱۲ میلیارد تومان قرار داد منعقد شد، همچنین برای ایجاد رستوران فضاهای گردشگری فراخوان جذب سرمایه گذار داده شده و همه اینها فعالیت‌های انجام شده توسط شورای اسلامی‌شهر پنجم است.

نقوی به برگزاری برنامه‌های فرهنگی یادواره بزرگداشت شهدا و همچنین برگزاری کارگاه‌های خانواده و ارایه تسهیلات به زوج‌های جوان با رعایت موازین قانونی و راه اندازی کلینیک حقوق کودک همزمان با یزد نیز اشاره کرد که انجام گرفته‌است.

شهردار میبد گفت: بودجه شهرداری  از محل دریافت منابع مالی درابتدای دوره پنجم ۳۲ میلیارد تومان بود و در سال ۹۹  بدون فشار آوردن به اقشار آسیب پذیر و با تعریف منبع‌های درآمدی  به بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان رسید.

علیرضا نقوی در نشست تجلیل از خبرنگاران شهرستان و استان یزد افزود: در سال ۹۹ رشد بیش از ۱۰۰ درصدی جذب منابع مالی و بودجه داشتیم و این موضوع نشان دهنده این است که با برنامه محوری بودجه شهرداری قابل افزایش است.

وی با یادآور شدن اینکه فروش زمین در جذب بودجه شهرداری کمترین سهم داشته گفت: از سال ۹۷  و درکل دوره ۳۱ ماهه که در شهرداری میبد مشغول به کار شدم فقط یک پلاک زمین از طریق مزایده به مبلغ ۲۴ میلیون تومان به فروش رفته و  صد در صد هزینه پروژه عمرانی شده‌است.

شهردار میبد خاطرنشان کرد: با همکاری همه پرسنل و مدیران و معاونان عملکرد بودجه شهرداری با صرفه جویی‌های انجام شده و کم کردن هزینه‌‌‌های جاری و افزودن به بودجه‌‌‌های عمرانی در سال ۹۹، ۷۹ درصد بودجه شهرداری عمرانی  و ۲۱ درصد جاری است.

احیای بافت مرکزی محلات

این شهر ۲۱ سال پیش به عنوان اولین شهر دارای بافت تاریخی ثبت ملی شد اما در این مسیر با تهدیدهایی مواجه شد از جمله تردد بالا، مباحث پارک و عرض کم بافت همچنین با تغییر سکونتگاه مردم به شهرک ها و مناطق جدید که موجب ترک بافت تاریخی بود.

در این مدت آسیب های اجتماعی نیز داشتیم و برخی مصوبات و طرح ها باعث شد که عملا نتوانیم خشت از خشت برداریم، در دور پنجم شورای شهر اقدامات تشویقی برای شهر رخ داد که نمونه آن اجرای طرح راسته بازار است که احیا شد.همچنین بحث تسهیلگرهای محلی که در بسیاری از شهرهای کشور تجربه آن را داریم نیز دنبال شد که بر اساس تعامل با مالکان اقداماتی در دست انجام است و بخشی از بازآفرینی از این طریق دنبال می شود.

قراردادی مکمل نیز در کنار برخی پهنه ها برای جداسازی بافت ناکارآمد از بافت ارزشمند و قابل سکونت و احیا در دستور کار است که بتوانیم بافت را با زندگی و طراوت اداره کنیم و حیات در بافت تاریخی میبد ادامه داشته باشد.

بر اساس طرح پنج ساله و افق ۲۰ ساله که از چند برنامه پنج ساله شکل می گیرد برای احیای بافت تلاش داریم و چه بخواهیم و نخواهیم، میبد دارای معماری اسلامی و بافت ارزشمندی است که باید از تهدید نجات یابد و با تبدیل به فرصت، برای پویایی اقتصاد شهر به نفع مردم داشته باشیم.

در ۳۰ ماه گذشته در حوزه گردشگری اتفاقات خوبی رقم خورد و نخستین نشست شهرداران و شهرهای جهانی میبد را میزبان بودیم که ارتباطات خوبی هم با وزراتخانه شکل گرفت و در ۱۴ شهر نیز پایگاهی برای صنایع دستی میبد خواهیم داشت.

رئیس شورای ششمین دوره شورای اسلامی شهر میبدضمن تبریک روز خبرنگار اظهار کرد: خبرنگاران انعکاس دهنده خدمات و فعالیت مسئولان برای عموم جامعه هستند و رسالت بزرگی بر دوش می کشند.

محمدجواد فیاضی با قدردانی از حضور خبرنگاران در جامعه افزود: خبرنگاران با شفافیت و صداقت خود به حقیقت دست می یابند و آن را برای جامعه روشن می کنند و تجربیات ارزشمندی دارند که می توانند در اختیار مسئولان بگذارند و راهگشای جامعه باشند.

وی در خصوص ابقای شهردار شهر میبد و یا جایگزینی شهردار عنوان کرد: بر اساس اولویت ها با افراد مختلف و حتی شهردار فعلی صحبت هایی شده و گزینه های متعددی برای تصدی این پست داریم اما در حال حاضر تصمیم جدی گرفته نشده است.

رئیس شورای شهر میبد با بیان اینکه اولویت برنامه های ما در شهرستان میبد انجام کار تحقیقاتی برای افق ۵ ساله و ۲۰ ساله است که از محورهای کاری ما در زمان تبلیغات نیز بود افزود: البته در شورای ششم شهر با شروع کار مصوبه ای داشتیم که اولین مصوبه ما نیز ایجاد مرکز پژوهش شورای شهر میبد بود که با راه اندازی آن برای یک برنامه خوب پنج ساله اقدام خواهد شد.

وی افزود: برای مدیریت شهر برنامه بلندمدت داریم و به محض آغاز فعالیت برای این برنامه، جزئیات آن نیز اعلام خواهد شد اعضای شورا به این نتیجه رسیدیم برای تحقق برنامه ها باید اتاق فکری داشته باشیم که با شهردار نیز مذاکراتی شده تا این اتاق فکر فعال شود و بتوانیم زیرساخت های افق 4 ساله شهر را تدوین کنیم و در نشست بعدی اعلام خواهد شد.

فیاضی گفت: درمدت زمان کوتاه فعالیت شورای شهر نشستهایی با مسوولان میراث فرهنگی استان داشتیم و بازدیدهایی هم صورت گرفته است که به هر حال برنامه هایی داریم و در مجموع پهنه میراثی تعریف شده پهنه خوبی نیست و  تنها کاری که می‌توان کرد با وارد شدن در طرح جامع از پهنه میراثی کنیم  تا به مرکز محلات رسیدو آنها را احیا کنیم. البته این برنامه به صورت دراز مدت همراه با تعامل سازنده و قوی با میراث فرهنگی استان محقق می‌شود.

وی با اشاره به برنامه‌های برنامه ریزی شده توسط شورای شهر ششم  گفت: هنوز افق مشخصی تعریف نشده و به یقین در حوزه‌های مختلف برنامه پنج ساله و با افق ۲۰ ساله با توجه فرموده‌های امام جمعه میبد داریم و در ارتباط با انتخاب شهردار نیز گزینه‌هایی مطرح هستند که شهردار فعلی هم یکی از گزینه‌ها هستند.

فیاضی با تاکید بر اینکه با اعتلاف به میدان آمدیم و برنامه ای که شورا برای مدیریت شهر دارد به بررسی و به اصطلاح عامیانه به چکش کاری نیاز دارد تا با رفع اشکالات احتمالی و ابهامات برای اجرا آماده شود افزود: اینکه قاطعانه قولی بدهیم که چه اقداملاتی صورت می گیرد اما به دلیل برخی مسائل نتوانیم به قول و عده خود عمل کنیم برای ماجالب نیست لذا در حال حاضر نمی توانیم قاطعانه از انجام و اقدامی حرف بزنیم.

وی ادامه داد: از برنامه های ما تعامل بسیار قوی با تشکل ها و ثمن های مردمی است و در کمیسیون هایی که داریم از ارگان های مرتبط دعوت می کنیم تا همه ارگان ها بسیج وار کار را دنبال کنند.

رئیس شورای اسلامی شهر میبد گفت: هنوز تصمیم جدی برای تعیین فرد مشخص برای اداره شهرداری میبد گرفته نشده است.

به گزارش خبرنگار نارین، محمدجواد فیاضی عصر روز گذشته در نشست خبری با رسانه‌های استان و شهرستان ضمن تبریک روز خبرنگار اظهار کرد: خبرنگاران انعکاس دهنده خدمات و فعالیت مسئولان برای عموم جامعه هستند و رسالت بزرگی بر دوش می کشند.

وی با قدردانی از حضور خبرنگاران در جامعه افزود: خبرنگاران با شفافیت و صداقت خود به حقیقت دست می یابند و آن را برای جامعه روشن می کنند و تجربیات ارزشمندی دارند که می توانند در اختیار مسئولان بگذارند و راهگشای جامعه باشند.

رئیس شورای اسلامی شهر میبد در پاسخ به سوال خبرنگار نارین در خصوص ابقای شهردار شهر میبد و یا جایگزینی شهردار عنوان کرد: بر اساس اولویت ها با افراد مختلف و حتی شهردار فعلی صحبت‌هایی شده و گزینه های متعددی برای تصدی این پست داریم اما در حال حاضر تصمیم جدی گرفته نشده است.

فیاضی با بیان اینکه اولویت برنامه های ما در شهرستان میبد انجام کار تحقیقاتی برای افق ۵ ساله و ۲۰ ساله است که از محورهای کاری ما در زمان تبلیغات نیز بود افزود: البته در شورای ششم شهر با شروع کار مصوبه ای داشتیم که اولین مصوبه ما نیز ایجاد مرکز پژوهش شورای شهر میبد بود که با راه اندازی آن برای یک برنامه خوب پنج ساله اقدام خواهد شد.

وی با بیان اینکه برای مدیریت شهر برنامه بلندمدت داریم و به محض آغاز فعالیت برای این برنامه، جزئیات آن نیز اعلام خواهد شد اظهار کرد: به این نتیجه رسیدیم برای تحقق برنامه ها باید اتاق فکری داشته باشیم که با شهردار نیز مذاکراتی شده تا این اتاق فکر فعال شود و بتوانیم زیرساخت های افق ۴ ساله شهر را تدوین کنیم و در نشست بعدی اعلام خواهد شد.

فیاضی با تاکید بر اینکه با اعتلاف به میدان آمدیم و برنامه ای که شورا برای مدیریت شهر دارد به بررسی و به اصطلاح عامیانه به چکش کاری نیاز دارد تا با رفع اشکالات احتمالی و ابهامات برای اجرا آماده شود افزود: اینکه قاطعانه قولی بدهیم که چه اقداملاتی صورت می گیرد اما به دلیل برخی مسائل نتوانیم به قول و عده خود عمل کنیم برای ما جالب نیست، لذا در حال حاضر نمی توانیم قاطعانه از انجام و اقدامی حرف بزنیم.

وی ادامه داد: از برنامه های ما تعامل بسیار قوی با تشکل ها و ثمن های مردمی است و در کمیسیون هایی که داریم از ارگان های مرتبط دعوت می کنیم تا همه ارگان ها بسیج وار کار را دنبال کنند.