به گزارش روابط عمومی شهرداری میبد، علیرضا نقوی در خصوص مصوبات کمیته نامگذاری شهر میبد که موجب سوء برداشت برخی از شهروندان شده بود توضیحاتی را ارائه نمود.
شهردار میبد ضمن تشکر و احترام به دغدغه‌هایی که از سر دلسوزی تعدادی از شهروندان است اعلام کرد: برخی مطالب و موضع‌گیری‌ها از سر دلسوزی و ناآگاهی این عزیزان میباشد که با تشریح و گفتگوی اقدامات انجام شده این موارد رفع خواهد شد.
نقوی افزود: اقدامات مجموعه‌ی شورا و شهرداری در دوره پنجم نمره بسیار خوبی را کسب می‌کند، حمایت و مشارکت در برگزاری کنگره‌ی شهدای شهرستان، استان و کنگره‌های محلات، طراحی و ساخت المان‌های میادین بعثت، فاطمیه(س) و امام حسین (ع) با تأثیر از فضای مذهبی و شهید پرور شهر میبد بخشی از فعالیت‌های این دوره مدیریت شهری است.
 شهردار میبد درخصوص نحوی نامگذاری معابر  شهر میبد گفت: کمیته‌ی نامگذاری شهر میبد بر اساس مصوبه سال 1375 شورای عالی انقلاب فرهنگی و 1386 شورای فرهنگ عمومی کشور در راستای ساماندهی نامگذاری‌های خلق‌الساعه و قائم به شخص تشکیل گردید. این کمیته متشکل از رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا، یکی از اعضای هیأت رییسه شورا،  رؤسای بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان، نماینده دفتر امام جمعه محترم، نماینده سپاه و بسیج و اساتید دانشگاه از اعضای این کمیته هستند.
وی عنوان کرد: نامگذاری‌ها نیز بر اساس این شاخص مهم که به صراحت در آیین‌نامه ابلاغی شورای عالی انقلاب فرهنگی  مصوب شده است ملاک عمل قرار گرفته؛ شهرهای جمهوری اسلامی ایران در ظاهر و باطن باید نشانگر تاریخ و جغرافیای تمدن و فرهنگ اسلامی و ایرانی باشد که از مصادیق مهم آن اسامی خیابان‌ها و محلات است که در حکم شناسنامه شهرها و بیانگر ارزش‌های اقتصادی، تاریخی فرذهنگی و ملی جامعه است. در نامگذاری‌ها و سیستم اجرایی آن بر اساس دستورالعمل‌های ابلاغی شورای عالی فناوری اطلاعات در سال 1394 و همچنین ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی درسال 1396 و اجرای سند چشم‌انداز 20 ساله‌ی نظام و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری بوده است و این بخشنامه‌ها سراسری در شهرها و روستاها بوده و میبد هیچ زمانی در این مسأله پایلوت نبوده است.
نقوی افزود: به صراحت بیان می‌کنم که سامانه GNAF سال‌هاست در کلان‌شهرها و مراکز استان‌ها و دیگر شهرستان‌ها اجرا شده است و تهمت حذف نام‌‌های شهدا و انقلابی جفایی بزرگ در حق خادمان مردم در مجموعه مدیریت شهری است
شهردار میبد در ادامه گفت: با توجه به اهمیت و ضرورت ساماندهی نام‌های معابر و میادین شهری در راستای خدمت رسانی به شهروندان در مواقع بروز بحران و حوادث، نامگذاری شهر میبد بر اساس طرح نشانی استاندارد مکانی ملی(Gnaf) که امکان بررسی و صحت‌سنجی یک نشانی فیزیکی به همراه موقعیت و مختصات جغرافیایی آن را در کشور مقدور می‌سازد این طرح با حضور مشاور در کمیته نامگذاری شهر میبد در دستور کار قرار گرفت.
 نقوی در خصوص مزایای آیین نامه GNAF یادآور شد: آیین نامه GNAF دارای مزایای بسیاری از جمله افزایش کارایی، افزایش دقت و داده‌های قابل اطمینان است و بر این اساس با توجه به اهمیت احیا و حفظ هویت محلی و بومی و ملی، نامگذاری معابر و میادین با اولویت نام‌های هویتی محلی، تاریخی و ملی و احیا و حفظ نام تمام شهدا با اجازه از خانواده معزز شهدا و با هدف حفظ و حراست از فرهنگ شهید و شهادت صورت گرفت.
 دبیر شهر جهانی زیلو درخصوص نحوی نامگذاری در سطح شهر میبد عنوان کرد: براساس آیین نامه GNAF و سهولت در امر آدرس دهی، حدفاصل بین میادین که به نوعی گره های ترافیکی محسوب می شوند بایستی نام منحصر به فردی اطلاق گردد تا در مواقع بحران و بروز حوادث، یافتن آدرس در کمترین زمان ممکن صورت گیرد و ارگان های خدمت‌رسان مانند آتش نشانی، اورژانس و ... بتوانند به سهولت به آدرس اعلام شده اعزام شوند تا در حفظ جان شهروندان قصوری صورت نگیرد و شاهد مشکلات و عواقب برای همشهریانمان نباشیم.
نقوی علت تغییر نام بلوار بسیج به دو نام بلوار بسیج و شارستان توضیح داد: بلوار بسیج با توجه به وجود سه گره ترافیکی (دو میدان ارگ و جانباز و پل زیرگذر معلم)، نام‌های منحصر به فردی برای حدفاصل میدان ارگ تا میدان جانباز به نام بلوار شارستان به توجه به وجود نارین قلعه به عنوان بنای تاریخی با قدمت 7000 ساله و نام حدفاصل میدان جانباز تا پل زیرگذر معلم با در این محدوده به نام بلوار بسیج تثبیت گردید.
وی در ادامه افزود: کمیته نامگذاری شهر میبد در سال 1398 به ریاست علیرضا آزادمنش، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر میبد و سایر اعضا و با هدف صیانت از هویت و اسامی شهدای میبد، احیای اسامی بومی، محلی، تاریخی و هنرصنعت این کهن شهر شروع به کار کرده است.
شهردار میبد درخصوص نامگذاری اسامی شهدا بر روی معابر شهری تاکید کرد و افزود: یکی از اعضای اصلی این کمیته ریاست بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان می باشد که با هماهنگی خانواده معزز شهدا، معابر محل سکونت شان، به نام شهید مزین گردیده است و نام های سرداران شهید در شهرک شهدا در شریان ها و مسیرهای اصلی قرار گرفتند و برای اولین بار نام جانباز خسروخاور بر روی معبری در محدوده محل سکونت ایشان قرارگرفت.
نقوی درخصوص تغییر نام خیابان شهید دهقانی عنوان کرد: نام خیابان شهید دهقانی که در دوره گذشته  به نام خیابان خبرنگار تغییر نام پیدا کرده بود مجدداً به نام شهید دهقانی مصوب و مکانی دیگر به نام خبرنگار در دستور کار قرار دارد.  همچنین قریب به ۲۰۰معبر به نام شهدا نامگذاری جدید شده است و به زودی با نصب تابلوهای جدید معابر چهره‌ی زیبایی از نام شهدا در شهر را شاهد خواهیم بود
دبیر شهر جهانی زیلو یادآور شد: باتوجه به هنرمندی مردمان اصیل این دیار از گذشته تا به امروز و اهمیت حفظ صنایع دستی، نام بلوار خرمشهر به بلوار زیلوبافان تغییر نام پیدا کرد و حدفاصل میدان سرامیک سازان تا میدان دفاع مقدس به نام بلوار سفالگران مصوب شد و میدان تقاطع بلوار زیلوفان و میرشمس الحق به نام میدان کشف الاسرار که یکی از آثار مهم ابوالفضل رشید الدین میبدی قرآن پژوه میبدی نامگذاری شد.