یکی از شعارهایی که همیشه ما با آن روبرو بوده ایم و بارها به گوشمان خورده است این جمله کوتاه «شهر ما خانه ماست» بوده است. شعاری که اگر واقعا رعایت شود شاهد برخی ناهنجاری های بهداشتی در اطراف محیط زندگی خود نیستیم.

یکی از صحنه هایی که چهره شهر را زشت می کند و باعث آزردگی خاطر همشهریان می شود جمع آوری زباله ها در برخی از مکان ها می شود به طوری که افرادی که در آن منطقه زندگی می کنند واقعا در رنج بسر می برد. جمع شدن حشرات و حیوانات در اطراف این زباله بهداشت وسلامت محیط زندگی شان را تهدید می کند. با فرهنگ سازی و آگاه سازی مردم می توان از بوجود آمدن چنین صحنه هایی که هرازگاهی شاهد آن در سطح شهرهستیم جلوگیری کرد. در این رابطه گفتگوی کوتاهی را با علی زارعی محمودآبادی مامور خدمات شهری میبد انجام داده ایم که در زیر می خوانید:

 چه تعداد سطل زباله در شهر داریم؟

 در سطح شهر ۲۹۵ سطل زباله داریم و ۲۰ عدد سطل زباله دیگر در دستور ساخت می باشد که در مجموع ۳۱۵ تا سطل زباله داریم.

 چه تعداد ماشین برای جمع آوری زباله ها در اختیار دارید؟

۷ تا نیسان برای جمع آوری زباله های محلات شهر و ۴ تا خاور برای جمع آوری زباله های معابر اصلی شهر داریم

چرا با وجود جمع آوری زباله ها در برخی از نقاط شهر شاهد صحنه های زشتی از جمع شدن زباله ها در کنار پیاده روها هستیم؟

 پرسنل خدمات شهری هفته ای سه مرتبه در روز و ساعت مشخص زباله ها را جمع آوری می کنند اگر مردم در روز و ساعت معین شده زباله هایشان را بیرون بگذارند هیچ مشکلی به وجود نمی آید مشکل اصلی اینجاست که عده ای از مردم هر وقت که دلشان خواست زباله هایشان را به بیرون منتقل می کنند و هر چه در سطح شهر سطل زباله کمتر باشد زباله هم کمتر است.

 

برای نمونه یک بار به اسرار اهالی شهرک امام جعفر صادق علیه السلام نبش کوچه شهریار ۸ که سایت میبد خبر هم یک بار با عنوان عکس روز کار کرده بود  سطل زباله ای قرار دادیم بعد از چند روز اهالی دوباره تماس گرفتند که سطل زباله را از اینجا ببرید! علت این بود که عده ای از مردم هر وقت که دوست داشتند آشغال را در کنار سطل زباله می ریختند و حتی حاضر نمی شدند آشغالهایشان را در داخل سطل زباله بریزند و آن جا مکانی شده بود برای زباله ریختن.

در شهرک امام جعفر صادق در نبش کوچه هایی که آشغال ریخت و پاش شده است خودم شخصا نیسان با چند کارگر بردم و کامل آشغال ها را جمع کردم که متاسفانه روز بعد دوباره این وضع تکرار شد.

در این زمینه شما با چه مشکلاتی روبرو هستید؟

 مشکل دیگری که وجود دارد این است برخی (ماشین سوارها مثل پراید ، پژو، افغانی ها ، وانتی ها) برای جمع آوری ضایعات تمام سطل های زباله را در سطح شهر گشته و آشغال ها را ریخت و پاش می کنند و بعد از آن گاهی اوقات مشاهده می شود که سطل ها را روی زمین انداخته و یا حتی آن را آتش می زنند.

مشکل دیگر مغازه داران هستند مغازه دارانی مثل میوه فروشی ها، سبزی فروشی ها و… ما هر بار به مغازه داران به خصوص میوه و سبزی فروشی ها تذکر می دهیم که آخر وقت آشغال های خود را جمع آوری کرده و در داخل پاکت بریزند. در صورتی می بینیم که هنوز خیلی از مغازه داران رعایت نظافت شهر را نمی کنند.

در ایامی که شربت در خیابان ها به خصوص درایام اعیاد پخش می شود، اکثر جاها سطل زباله وجود ندارد و عده ای از مردم لیوان ها را در خیابان ها می ریزند که بعد از آن کارگران ما اقدام به جمع آوری لیوان ها کرده که این کار چند ساعتی طول می کشد، چند ساعت خم و راست شدن، و این باعث آزار و اذیت شدن کارگران ما می باشد. آیا خدا را خوش می آید؟

در حل حاضر با نظر سرپرست شهرداری میبدی  سطل های زباله خراب شده در سطح شهر جمع آوری شده و به انبار شهرداری منتقل شده و پس از تعمیر و رنگ آمیزی و شستشو به داخل شهر دوباره باز می گردد.

 

مردم چگونه می توانند از زمان جمع آوری زباله در محله شان اگاه شوند؟

 مردم برای اطلاعات بیشتر در مورد جمع آ وری زباله ها در ایام هفته و ساعت های تعیین شده میتوانند با شماره ۱۳۷ تماس بگیرند.

 جمع آوری زباله ها  معابر اصلی شهر همه روزه می باشد حتی روزهای تعطیل ، حتی تعطیلات مهم مثل تاسوعا و عاشورای حسینی و در دو مرحله یک بار اول صبح و بار بعد ساعت ۱۰:۳۰ صبح انجام می شود.

 جمع آوری زباله ها در محلات قدیمی مثل کوچک ، پشت مسجد جامع میبد و جاهایی که مسیر تردد ماشین نباشد کارگران به داخل کوچه ها رفته و آشغال ها را بیرون می برند.

 

برای فرهنگ سازی در سطح شهر چه باید کرد؟

 اگر مسئولین اطلاع رسانی دقیق در مورد جمع آوری زباله ها از طریق بنر، سایت های خبری، روزنامه ها، مساجد، تکیه ها ، مدارس ، پیامک انجام دهند فکرکنم وضع شهر خیلی بهتر شود.

از مردم خواهشمندیم از ریختن نخاله های ساختمانی، شیشه، شاخ و برگ درختان در داخل سطل زباله خودداری کنند چون ماشین مخصوص حمل زباله است نه چیز دیگری در غیر این صورت موجب ضرر و زیان های زیادی به ماشین های حمل زباله می شود.

و همچنین خواهشمندیم که آشغال های خود را در داخل پاکت بسته و در روز و ساعت معین شده در درب منزل بگذارند و از آن ها انتظار داریم با پرسنل خدمات شهری همکاری نمایند.