به گزارش روابط عمومی شهرداری میبد، نخستین نشست شهرداران شهرها و فرمانداران روستاهای جهانی صنایع دستی کشور به میزبانی میبد در هتل کریاس پلاس با حضور مدیران شهری شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی و ارتباط ویدئو کنفرانس با مهدی جمالی نژاد عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور برگزار شد.
مهدی جمالی نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در این نشست گفت: کشور ما یک حوزه وسیعی در زمینه اقلیم متنوع، روستاهای زیبا، اقوام و ادیان مختلف و میراث های معنوی بسیار متنوعی دارد.
وی افزود: شهرها باید بپذیرند که به سمت شهر فن آفرین، شهردانش محور، کارآفرین و... حرکت کنند و چه چیزی بهتر از بحث صنایع دستی.
رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با اشاره به اینکه ایران کشوری است که ظرفیت فراوانی در حوزه گردشگری و صنایع دستی دارد افزود: دست های چیره دست، افکار بالا و افراد فعال و کار آفرین در این حوزه قرار فعال هستند. در شرایطی که دچار بحران های متفاوتی هستیم باید برای عبور از آنها از صنایع دستی استفاده کنیم.
جمالی نژاد تصریح کرد: کارهای خوبی که شهردار میبد در زمینه توسعه و رشد صنایع دستی انجام داده، نشان دهنده نگاه توسعه ای و حمایتی خوبی است که شهرداری میبد به صنایع دستی داشته و دارد.


علیرضا نقوی شهردار میبد هدف از تشکیل این نشست را اعلام موجودیت و دبیرخانه ی مجمع شهرها و روستاهای صنایع دستی کشور دانست و گفت: با هم اندیشی، هم فکری و ایجاد ارتباط و تعامل بین شهرهای صنایع دستی کشور، می توانیم نسبت به معرفی شهرها، استفاده از تجارب و اقدامات انجام شده در جهت رونق بیشتر صنایع دستی گام برداریم.
وی ادامه داد: از روستای گلپورگان در سیستان و بلوچستان تا خراشاد خراسان رضوی، قاسم آباد و از اصفهان، تبریز، مشهد و شیراز تا مریوان، آباده، زنجان، ملایر و... از چشم عزیزان ما در مجموعه وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دور نماند و با فرآیندی سخت و کارشناسی و فنی توانستند با جلب نظر کارشناسان و روسای شورای جهانی صنایع به این عنوان دست پیدا کنند.
نقوی بیان کرد: متاسفانه علی رغم این که در دنیا توانسته ایم هنر و صنعتِ دست خود را عرضه کنیم در داخل کشور در زمینه ی ایجاد ارتباط، شبکه سازی، معرفی شهرها نتوانستیم توفیق چندانی داشته باشیم و این خلاء بیش از پیش حس می شود.


حسینعلی فلاح رئیس شورای شهر میبد در این نشست خاطرنشان کرد: میبد، از شهرهای فرهنگی، تاریخی و باستانی استان یزد است که سابقه بسیار کهنی دارد. آثار متعدد فرهنگی و باستانی در این شهر نشان دهنده قدمت و تاریخی بودن آن است.
وی با اشاره به اینکه از جمله صنایع دستی میبد، سفال و سرامیک است که میبد در این راستا با همدان رقیب است تاکید کرد: این سوابق بیان می کند که میبد در گذشته های بسیار دور، دو نیاز اساسی مردم که فرش و ظروف است را تامین می کرده و در آن زمان ها هم میبد یک شهر صنعتی بوده است.
فلاح ادامه داد: امروز با رشد تکنولوژی های جدید باز میبدی برای خود حرف های زیادی برای گفتن دارند. صنعت سفال و سرامیک که به صورت سنتی صدها سال در میبد تولید می شده، امروز با تکنولوژی جدید میبد یکی از شهرهای تولید کننده سفال و سرامیک است و قطب این صنعت در کشور است. در استان های همجوار هم که صنعت کاشی و سرامیک وجود دارد سرمایه گذاران آن میبدی ها هستند


درانتهای این نشست با رونمایی از نشان مجمع شهرها و روستاهای جهانی و اهدای تندیس نخستین نشست مجمع و صدور بیانه ای توسط اعضای مجمع به کار خود پایان دادند که برخی از مصوبات به شرح ذیل می باشد:
* دبیرخانه مجمع شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی ایران صورت دوره ای به شهرها و روستاها منتقل گردد.
* سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور به عنوان عضو مجمع انتخاب شد.
* اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد نسبت به ایجاد بازارچه ی محصولات شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی با دیگر استان ها پیگیری های لازم را انجام دهد.
* اعلام آمادگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد و شهرداری میبد جهت ایجاد نخستین بازارجه
* با محوریت وزارت کشور، هئیت وزیران در قانون بودجه سنواتیکشور، جایگاه ویژه ای برای معرفی هرچه بهتر شهرها و روستاهای ثبت جهانی درسطح بین المللی و شناسایی و فروش برخط محصولات پیش بینی نمایید
* دبیرخانه مجمع یکپارچه سازی درخصوص نحوه ارائه، بسته بندی و برندینگ محصولات همه شهرها و روستاهای جهانی دستورالعمل های حمایتی و آموزش، تهیه و ارسال نماید.
* دبیرخانه مجمع نسبت به برنامه ریزی و برگزاری دوره ای حراجی صنایع دستی در شهرهای عضو اقدام نماید.
* شهرداری ها نسبت به تولیدات سمعی و بصری و رسانه ای درحوزه مستندسازی فعالیت های صنایع دستی در شهرهای خود اقدام و تولیدات رابه اشتراک بگذارند.
* ارتباطات لازم با اتاق بازرگانی جهت ترویج و برندسازی صنایع دستی انجام شود.
* از بستر بازارچه های مناطق آزاد مانند شهر مریوان که امکان تبادل صنایع دستی به کشورهای همسایه مانند عراق را فراهم می آورد بهره برداری حداکثری صورت گیرد.
* تلاش جهت ثبت شرکت توسعه، آموزش و بازاریابی صنایع دستی ایران با سهامداری شهرهای عضو
* برگزاری نمایشگاه صنایع دستی (کلانشهرها در طول سال 2بار، نمایشگاه فصلی با میزبانی شهرهای عضو، نمایشگاه بین المللی با مشارکت شهرها)
* تدوین لوایح و طرح های مشترک برای ارائه در شوراها(شورای اسلامی شهرها، شورای عالی استان ها) و مجلس شورای اسلامی
* تدوین دستورالعمل ها و آیین نامه شهرهای دوستدار صنایع دستی توسط سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور و ابلاغ به شهرداری ها