دکتر پهلوانیان ضمن تقدیر از عوامل ساخت این مستند گفت: مراسم عزاداری در استان یزد از سطح رسم و رسومات گذشته و به مناسک نزدیک شده است.

وی افزود: آیین شاه حسن شاه حسین میبد بیش از اینکه یک رسم و سنت باشد یکی از مناسک مذهبی برخاسته از معرفت حقیقی و اندیشه دینی است نه یک عادت تکرارشونده.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز یزد تاکید کرد: رمز ماندگاری این چنین آیین‌هایی در استان یزد و شهرستان میبد بعد معرفتی و ریشه عمیق این مناسک است که کمک می‌کند تا با مستندسازی، چنین اثرهایی ماندگار باشد.

در این مراسم مهندس نقوی شهردار میبد ضمن خیرمقدم به میهمانان و مدعوین در خصوص آیین‌های مذهبی گفت: آیین‌های مذهبی ما از پشتوانه‌ی فرهنگی ویژه‌ای برخوردار است و برخی نیز با نگاهی تطبیقی به آیین‌های ایران باستان برمی‌گردد.

وی افزود: مردمان کویر، همواره در امور مذهبی و دینی پیشتاز بوده‌اند و اهالی متدین آن ارادتی ویژه به اهل بیت داشته‌اند و برخی از این آیین‌ها به سده‌های نخست اسلامی نیز می‌گردد.

شهردار میبد محرم را یکی از با شکوه‌ترین، عظیم‌ترین و پرقدمت‌ترین آیین‌های کشور عنوان کرد و گفت: محرم با گذشت بیش از 1000 سال هنوز بصورت پویا، زنده در حیات اجتماعی ما جریان دارد و منشأ تحولات و هیجان آفرینی در کنش‌های اجتماعی و فردی ما شده است.

نقوی در ادامه افزود: آیین مذهبی شاه حسن شاه حسین، دهه اول محرم که در سال 1394 در گروه عادت‌ها، رسم‌های اجتماعی و... به عنوان سنتی‌ترین آیین دهه اول محرم در هسته تاریخی شهر میبد به ثبت رسیده و مراسم نخل برداری فیروزآباد، سنگ زنی شهیدیه در فهرست آثار ملی میراث فرهنگی ناملموس کشور ثبت شده است.

شهردار میبد با اشاره به سریال‌هایی همچون مختارنامه، معصومیت از دست رفته و شب دهم عنوان کرد: هر کدام از نگاهی خاصی به محرم پرداختند و تازه، بدیع و فاخر بود و کاری که این عزیزان در ثبت این آیین سنتی داشتند ستودنی است و اگر امروز اهتمام برای  حفظ و حراست آن نداشته باشیم فردا نمی توانیم جوابگوی آیندگان باشیم.

در انتهای با اهدای لوح تقدیر از عوامل ساخت این مستند تقدیر به عمل آمد.