به گزارش روابط عمومی شهرداری میبد، عصر امروز (یکشنبه) در مراسم مجازی اختتامیه معرفی شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر، سیدمحمدمجتبی حسینی، معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهر میبد را به عنوان یکی از شهرهای خلاق فرهنگ و هنر در حوزه صنایع دستی انتخاب کرد.
معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: طرح شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر طرحی است که فعالیت های هنری را شامل می شود. انجمن ها، اصناف و هنرمندان عرصه فرهنگ و هنر در این طرح مشارکت می کنند. طرحی است که برپایه آمایش، آموزش و پژوهش مستمر ایجاد شود. مشارکت ده ها استاد کارآزموده در روزهای کرونایی مانع نشد. طرحی است که در لایه های درونی به مطالعات جدیدی در عرصه فرهنگ و هنر می پردازد.
حسینی بیان کرد: این شبکه می تواند از ظرفیت های فرهنگی و هنری ما برای توسعه اشتغال کشور کمک کند و در جلب گردشگری موثر باشد. شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر پدیده ای است که برمبنای تحقق برنامه ها احیا شده است راهنمای روشن پیش رو دارد. که می تواند نهادهای مختلف را در کنارهم قرار دهد.
علیرضا نقوی شهردار میبد درخصوص اقدامات صورت گرفته جهت منتخب شدن میبد به عنوان شهر خلاق صنایع دستی گفت: از سال 1398 وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طرحی را برای شناسایی ظرفیت های فرهنگی هنری و مناطق جغرافیایی در دستور کار قرار داد که در این سال پرونده ای برای میبد به عنوان شهر خلاق صنایع دستی با همکاری ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان میبد گشودیم.
در ادامه وی افزود: علاوه بر میبد، 367 پرونده دیگر نیز از سراسر کشور طرح خود را به عنوان شهر خلاق صنایع دستی به وزارت ارشاد کشور ارسال نمودند.
دبیر شهر جهانی زیلو در خصوص روند بررسی و دفاع از هنرهای دستی میبد عنوان کرد: طی 18 ماه پیگیری، جلسات متعدد و دفاع از داشته های میبد دوست داشتنی، مجددا از بین 120 شهر در حوزه هنرها صنایع دستی و سنتی، میبد و چند شهر دیگر توانستند این نشان را کسب کنند.
نقوی این انتخاب شایسته به هنرمندان میبدی تبریک گفت و افزود: این اتفاق مبارک را به هنرمندان و دلسوزان سفالگر، زیلوباف و دیگر رسته ها تبریک عرض می کنم و امیدوارم شاهد شکوفایی و رونق اقتصادی و اقتصاد فرهنگ و هنر و همچنین تحقق شعار سال 1400باشیم.