شهردار زنجان در نشست هم اندیشی دبیران شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی ایران با بیان اینکه گردشگری همیشه تاکید به رضایتمندی و خدمات مشتری دارد، اظهار داشت: اما در کنار آن گردشگری باید طوری خودش را گسترش دهد که به یک موتور قوی برای توسعه پایدار جهانی تبدیل شده است. در سال های اخیر بیش از 10 درصد درآمد ناخالص در جهان مربوط به این بخش است. صنایع دستی امروز تجلی ذوق و اندیشه صنعتگرانی است که از گذشته های دور با آفرینش آثار خودشان روح و هویت دیار خود را در آثارشان به نمایش گذاشته اند. در شهر زنجان پایتخت شور حسینی هم همه این ها همینطور که عرض کردم، جلوه گر است.

«علیرضا فیروز فر» با بیان اینکه زنجان از گذشته جز پنج شهر برتر صنایع دستی کشور شناخته می شده، عنوان کرد: امروز زنجان رتبه اول تولید صنایع فلزی کشور است. همچنین زنجان در سه رسته یا دسته مهم صنایع فلزی یعنی صنایع مس، چاقو سازی و ملیله کاری به لحاظ حجمی رتبه اول کشور را در تولید دارد. در زنجان همچنین 55 رشته فعال در حوزه صنایع دستی را داریم. بیش از 12هزار صنعتگر نیز در زنجان در حال حاضر مشغول هستند.

وی افزود: در سال 1397 زنجان به عنوان شهر ملی “ملیله کاری” تعیین و ثبت شده و در سال 1398 هم به عنوان شهر جهانی ملیله ثبت و تعیین شده است. در حال حاضر بیش از 550 فروشگاه صنایع دستی در این شهر در حال فعالیت هستند؛ 10 نشان بین المللی و 106 نشان ملی کیفیت هم حاصل تلاش صنعتگران و مسئولین حوزه مرمتی در زنجان است. هنر صنایع دستی زنجان یک قدمت بسیار دیرینه دارد. از 2350 سال پیش از عهد هخامنشیان اولین آثار صنایع ملی جامانده در استان و شهرمان داریم. یا چاقویی که در کنار مرد نمکی 1700 ساله پیدا شده است و دقیقا همین چاقوها که از 1700 سال پیش به جا مانده منطبق با همان معیار و مشخصاتی هستند که امروز صنعتگران زنجانی با آن فعالیت و آثار خودشان را خلق می کنند. یک چاقوی فلزی فولادی با فرمی که امروز در حال کار هست، مربوط به 2350 سال پیش است.

شهردار زنجان تصریح کرد: زنجان پایتخت شور شعور حسینی است؛ مردمانش مردمان ولایی و با ذوق و احساسی هستند و همین ذوق و احساس هست که مردم زنجان را به عنوان ولایتمداران و عاشقان حساسترین نقطه تاریخ حتی به لحاظ احساسی به جهان معرفی می کند.

فیروز فر با بیان اینکه شهرداری زنجان با توجه به رسالت های خودش در حوزه گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی فعالیت های گسترده ای دارد، اظهار داشت: اخیرا پنجمین جشنواره ملی “آش” در زنجان با مسئولیت شهرداری زنجان و با دبیر خانگی اداره کل میراث فرهنگی برگزار شد و از تمامی استان ها نمایندگانی حضور داشتند و در کنارش جشنواره صنایع دستی برگزار شد و نکته مهم این است که شهر زنجان در ناآرامی های اخیر هم خدا را شکر آرام ترین شهر کشور بود.

شهردار زنجان در انتهای سخنان خود در خصوص میزبانی برگزاری این نشست در سال آینده نیز اعلام آمادگی کرد