شهردار سیرجان در نشست دبیران شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی ، شاخصه اصلی این شهر را در بخش صنعت و معدن دانست و گفت: در بخش کشاورزی این شهر در خصوص محصول پسته فعالیت دارد. یکی از شاخصه هایی که اخیرا سیرجان را به نام آن می شناسیم در بحث ورزش هست که اخیرا 28 تیم در لیگ های مختلف برتر کشور به نمایندگی از این شهر حضور دارند. شهر سیرجان در غرب استان کرمان در 580 کیلومتری مرکز استان در مسیر کریدور شمال و جنوب کشور قرار دارد. جمعیت این شهر 200 هزار نفر است و 4500 هکتار وسعت شهری دارد.
بهرامی در ادامه با اشاره به بزرگان این شهر گفت: مرحوم سرکار خانم دکتر طاهری صفار زاده نویسنده و مترجم قرآن، دکتر باستانی پاریزی نویسنده، پژوهشگر و تاریخ دان، مرحوم جهانبخش صادقی نقاش معلول با بیش از 2500 اثر نقاشی از افراد شاخص و سرشناس این شهر هستند.
وی افزود: در سال 1396 از سوی شورای جهانی صنایع دستی شهر سیرجان به عنوان “شهر گلیم” انتخاب شد و از زمانی که این اتفاق رخ داد، اقداماتی به تبع آن در شهرداری از سوی این نهاد در حال انجام است. گلیم در کشور قدمت 5000 ساله دارد و در سیرجان از اوایل دوره صفویه به شکل جدید در حال انجام است. در شهر سیرجان طبق آخرین آمار حدود 17 هزار نفر در گلیم بافی مشغول به کار هستند که گردش مالی آنها حدود 100 میلیارد تومان است.
شهردار سیرجان با اشاره به اقداماتی که این نهاد در راستای بهبود کیفی و پیشرفت صنایع دستی گلیم انجام داده است، گفت: طرح گذر گلیم با 8 میلیارد و 500 میلیون تومان هزینه در حال اجراست. 400 متر ساختمان دبیر خانه دائمی گلیم نیز در این شهر در حال احداث است. در نوروز گذشته در خیابان گلیم جشنواره گلیم و صنایع دستی را برگزار کردیم و در عمده پروژه های شهری از طرح های گلیم و المان های شهری استفاده کرده و می کنیم.