فرماندار بیرجند در نشست شهرداران شهرها و فرمانداران روستاهای جهانی صنایع دستی در خصوص ثبت جهانی روستای خراشاد و صنایع دستی توبافی (حوله) به ایراد سخن پرداخت و گفت: خراشاد به معنای محل طلوع خورشید است. این روستا یک روستای کوهستانی و خوش آب و هواست و اولین روستایی است که در آن منطقه خورشید به آن می تابد. این روستا بسیار دیدنی و ییلاقی است و پیشینه ای تاریخی دارد و قدمت آن مربوط به قبل از اسلام است.
«علی فاضل فرد» افزود: صنعت توبافی در این روستا در قالب دو شرکت تعاونی فعال توسعه پیدا کرده است که بالغ بر 500 نفر عضو فعال دارد. تو بافی از صنایع دستی مهم خراسان است که در این صنعت فرد هنرمند ابریشم را تبدیل به نخ می کند و از آن پارچه ای بافته می شود و این پارچه تبدیل می شود به دست بافته های مختلفی تبدیل می شود. در فرایند تبدیل این مواد اولیه به نخ و دستبافته همه ابزار و تجهیزاتی که استفاده می شود تماما سنتی و دست باف است. یعنی در فرایند تولید مواد اولیه و پارچه هیچ صنعت مصنوعی نداریم و همه طبیعی دست ساز است. امروز این صنعت از روستای خراشاد به کل استان توسعه پیدا کرده است.
وی افزود: هم اکنون در کل استان بیش از 60 کارگاه آموزشی داریم که مشغول به این کار هستند و در زمینه تولید البسه مواد اولیه ای که تولید می کنند تبدیل به دست بافته های متنوعی خواهد شد.