ناشر مطلب

به گزارش روابط عمومی شهرداری میبد، به مناسبت روز جهانی صنایع دستی، نخستین نمایشگاه اختصاصی صنایع دستی با حضور 14 شهر و روستای جهانی صنایع دستی ایران با همکاری معاونت صنایع دستی و هنرهای تزئینی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درمحل این وزارتخانه در تاریخ 22 خردادماه  برگزار شد.
علیرضا نقوی شهردار میبد هدف از برپایی این نمایشگاه را هم افزایی بیشتر شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی ایران عنوان کرد و افزود: بعداز نخستین نشست شهرداران شهرها و فرمانداران روستاهای جهانی صنایع دستی در میبد، مجمع شهرها و روستاهای صنایع دستی ایران با هدف ایجاد شبکه ارتباطی و هم افزایی بیشتر بین این شهرها و روستاها تشکیل گردد تا بتوانیم ارتباط خوب و موثری دراین راستا داشته باشیم.
رئیس مجمع شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی ایران بیان کرد: اولین برنامه بعداز تشکیل این مجمع، برپایی نمایشگاه اختصاصی صنایع دستی با مشارکت تمام شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی ایران می باشد که امیدوارم بتوانیم در کنار یکدیگر زمینه معرفی، ارتباط و ایجاد بستری مناسب برای رشد صنایع دستی ایران داشته باشیم.
نقوی از رونمایی چند اثر شاخص در جریان نمایشگاه خبر داد و افزود: باتوجه به اهمیت جایگاه صنایع دستی، در جریان افتتاح نمایشگاه، از چنداثر شاخص صنایع دستی از شهرهای زنجان و شیراز با حضور علی اصغر مونسان وزیرمیراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، مهدی جمالی نژاد رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، هنرمندان و دبیران شهرها و روستاهای جهانی رونمایی شد.


به گزارش روابط عمومی شهرداری میبد، روز گذشته آیین بهره‌برداری و احیای دروازه جنوبی، رونمایی از تابلوهای گردشگری میبد، رونمایی از تابلوهای معرفی صنایع دستی میبد، آغاز به کار شناسایی مالکان و ساماندهی مستغلات راسته بازار میبد، تجلیل از شهید سلامت دکترمحمد آقایی   وآغاز عملیات عمرانی باغ گودالک با حضور میرمحمدی نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی، نقوی شهردار میبد، فاطمی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یزد و سایر مسئولین شهرستانی برگزار شد.
شهردار میبد ضمن ابزار امیدواری از جذب  اعتبار ملی برای احیای راسته بازار افزود: با توجه به اهمیت و ارزش بافت تاریخی، امیدواریم با همکاری دکتر میرمحمدی نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی بتوانیم با جذب اعتبارات ملی، گام های موثری در احیا و زنده سازی راسته بازار برداریم.
علیرضا نقوی درخصوص تامین اعتبار اجرای پروژه احیای دروازه جنوبی و مسیرراسته بازار عنوان کرد: هزینه پروژه احیا و مرمت دروازه جنوبی و راسته بازار از اعتبار داخلی شهرداری و همچنین میراث فرهنگی تامین شده ولی برای ادامه کار و حفظ این مسیر به عنوان هویت تاریخی شهر، نیازمند اعتبارات ملی هستیم.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد ضمن قدردانی از زحمات و پیگیری های شهردار میبد در خصوص مرمت بافت تاریخی افزود: با همکاری و مشارکت بسیار خوب شهرداری میبد کف سازی این مسیر به صورت مشارکتی اجرا شد و همزمان بدنه سازی مسیر نیز در دستور کار قرار گرفت.
از مجموعه برنامه های روز گذشته رونمایی از تابلوهای گردشگری میبد، رونمایی از تابلوهای معرفی صنایع دستی میبد و تجلیل از مقام شامخ شهید مدافع سلامت دکتر محمدآقایی بود که با حضور در منزل این پزشک میبدی، از زحمات و تلاش های مرحوم قدردانی و تجلیل شد.


به گزارش روابط عمومی شهرداری میبد، نخستین نشست شهرداران شهرها و فرمانداران روستاهای جهانی صنایع دستی کشور به میزبانی میبد در هتل کریاس پلاس با حضور مدیران شهری شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی و ارتباط ویدئو کنفرانس با مهدی جمالی نژاد عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور برگزار شد.
مهدی جمالی نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در این نشست گفت: کشور ما یک حوزه وسیعی در زمینه اقلیم متنوع، روستاهای زیبا، اقوام و ادیان مختلف و میراث های معنوی بسیار متنوعی دارد.
وی افزود: شهرها باید بپذیرند که به سمت شهر فن آفرین، شهردانش محور، کارآفرین و... حرکت کنند و چه چیزی بهتر از بحث صنایع دستی.
رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با اشاره به اینکه ایران کشوری است که ظرفیت فراوانی در حوزه گردشگری و صنایع دستی دارد افزود: دست های چیره دست، افکار بالا و افراد فعال و کار آفرین در این حوزه قرار فعال هستند. در شرایطی که دچار بحران های متفاوتی هستیم باید برای عبور از آنها از صنایع دستی استفاده کنیم.
جمالی نژاد تصریح کرد: کارهای خوبی که شهردار میبد در زمینه توسعه و رشد صنایع دستی انجام داده، نشان دهنده نگاه توسعه ای و حمایتی خوبی است که شهرداری میبد به صنایع دستی داشته و دارد.


علیرضا نقوی شهردار میبد هدف از تشکیل این نشست را اعلام موجودیت و دبیرخانه ی مجمع شهرها و روستاهای صنایع دستی کشور دانست و گفت: با هم اندیشی، هم فکری و ایجاد ارتباط و تعامل بین شهرهای صنایع دستی کشور، می توانیم نسبت به معرفی شهرها، استفاده از تجارب و اقدامات انجام شده در جهت رونق بیشتر صنایع دستی گام برداریم.
وی ادامه داد: از روستای گلپورگان در سیستان و بلوچستان تا خراشاد خراسان رضوی، قاسم آباد و از اصفهان، تبریز، مشهد و شیراز تا مریوان، آباده، زنجان، ملایر و... از چشم عزیزان ما در مجموعه وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دور نماند و با فرآیندی سخت و کارشناسی و فنی توانستند با جلب نظر کارشناسان و روسای شورای جهانی صنایع به این عنوان دست پیدا کنند.
نقوی بیان کرد: متاسفانه علی رغم این که در دنیا توانسته ایم هنر و صنعتِ دست خود را عرضه کنیم در داخل کشور در زمینه ی ایجاد ارتباط، شبکه سازی، معرفی شهرها نتوانستیم توفیق چندانی داشته باشیم و این خلاء بیش از پیش حس می شود.


حسینعلی فلاح رئیس شورای شهر میبد در این نشست خاطرنشان کرد: میبد، از شهرهای فرهنگی، تاریخی و باستانی استان یزد است که سابقه بسیار کهنی دارد. آثار متعدد فرهنگی و باستانی در این شهر نشان دهنده قدمت و تاریخی بودن آن است.
وی با اشاره به اینکه از جمله صنایع دستی میبد، سفال و سرامیک است که میبد در این راستا با همدان رقیب است تاکید کرد: این سوابق بیان می کند که میبد در گذشته های بسیار دور، دو نیاز اساسی مردم که فرش و ظروف است را تامین می کرده و در آن زمان ها هم میبد یک شهر صنعتی بوده است.
فلاح ادامه داد: امروز با رشد تکنولوژی های جدید باز میبدی برای خود حرف های زیادی برای گفتن دارند. صنعت سفال و سرامیک که به صورت سنتی صدها سال در میبد تولید می شده، امروز با تکنولوژی جدید میبد یکی از شهرهای تولید کننده سفال و سرامیک است و قطب این صنعت در کشور است. در استان های همجوار هم که صنعت کاشی و سرامیک وجود دارد سرمایه گذاران آن میبدی ها هستند


درانتهای این نشست با رونمایی از نشان مجمع شهرها و روستاهای جهانی و اهدای تندیس نخستین نشست مجمع و صدور بیانه ای توسط اعضای مجمع به کار خود پایان دادند که برخی از مصوبات به شرح ذیل می باشد:
* دبیرخانه مجمع شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی ایران صورت دوره ای به شهرها و روستاها منتقل گردد.
* سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور به عنوان عضو مجمع انتخاب شد.
* اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد نسبت به ایجاد بازارچه ی محصولات شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی با دیگر استان ها پیگیری های لازم را انجام دهد.
* اعلام آمادگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد و شهرداری میبد جهت ایجاد نخستین بازارجه
* با محوریت وزارت کشور، هئیت وزیران در قانون بودجه سنواتیکشور، جایگاه ویژه ای برای معرفی هرچه بهتر شهرها و روستاهای ثبت جهانی درسطح بین المللی و شناسایی و فروش برخط محصولات پیش بینی نمایید
* دبیرخانه مجمع یکپارچه سازی درخصوص نحوه ارائه، بسته بندی و برندینگ محصولات همه شهرها و روستاهای جهانی دستورالعمل های حمایتی و آموزش، تهیه و ارسال نماید.
* دبیرخانه مجمع نسبت به برنامه ریزی و برگزاری دوره ای حراجی صنایع دستی در شهرهای عضو اقدام نماید.
* شهرداری ها نسبت به تولیدات سمعی و بصری و رسانه ای درحوزه مستندسازی فعالیت های صنایع دستی در شهرهای خود اقدام و تولیدات رابه اشتراک بگذارند.
* ارتباطات لازم با اتاق بازرگانی جهت ترویج و برندسازی صنایع دستی انجام شود.
* از بستر بازارچه های مناطق آزاد مانند شهر مریوان که امکان تبادل صنایع دستی به کشورهای همسایه مانند عراق را فراهم می آورد بهره برداری حداکثری صورت گیرد.
* تلاش جهت ثبت شرکت توسعه، آموزش و بازاریابی صنایع دستی ایران با سهامداری شهرهای عضو
* برگزاری نمایشگاه صنایع دستی (کلانشهرها در طول سال 2بار، نمایشگاه فصلی با میزبانی شهرهای عضو، نمایشگاه بین المللی با مشارکت شهرها)
* تدوین لوایح و طرح های مشترک برای ارائه در شوراها(شورای اسلامی شهرها، شورای عالی استان ها) و مجلس شورای اسلامی
* تدوین دستورالعمل ها و آیین نامه شهرهای دوستدار صنایع دستی توسط سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور و ابلاغ به شهرداری ها


به گزارش روابط عمومی شهرداری میبد: نخستین نشست شهرداران شهرها و فرمانداران روستاها جهانی صنایع ایران صبح امروز در هتل کریاس پالاس میبد آغاز به کار کرد.
حسینعلی فلاح رئیس شورای شهر میبد در این نشست خاطرنشان کرد: میبد، از شهرهای فرهنگی، تاریخی و باستانی استان یزد است که سابقه بسیار کهنی دارد. آثار متعدد فرهنگی و باستانی در این شهر نشان دهنده قدمت و تاریخی بودن آن است.
وی ادامه داد: بنای نارین قلعه میبد با قدمت هزاران  سال در بلندای میبد قرار دارد که نشان دهنده وجود تمدن و فرهنگ میبدی هاست. وجود کاروانسراهای متعدد و قرار داشتن در مسیر جاده ابریشم، آسیاب های متعدد و... علاوه بر اینکه میبد را به عنوان شهر جهانی زیلو معرفی می کند، نشان دهنده سازگاری مردم این منطقه با طبیعت خشن آن است.
رئیس شورای اسلامی شهر میبد با اشاره به اینکه از جمله صنایع دستی میبد، سفال و سرامیک است که میبد در این راستا با همدان رقیب است تاکید کرد: این سوابق بیان می کند که میبد در گذشته های بسیار دور، دو نیاز اساسی مردم که فرش و ظروف است را تامین می کرده و در آن زمان ها هم میبد یک شهر صنعتی بوده است.
فلاح ادامه داد: امروز با رشد تکنولوژی های جدید باز میبدی برای خود حرف های زیادی برای گفتن دارند. صنعت سفال و سرامیک که به صورت سنتی صدها سال در میبد تولید می شده، امروز با تکنولوژی جدید میبد یکی از شهرهای تولید کننده سفال و سرامیک است و قطب این صنعت در کشور است. در استان های همجوار هم که صنعت کاشی و سرامیک وجود دارد سرمایه گذاران آن میبدی ها هستند
وی با تاکید براینکه مردم این شهر از گذشته نگرش اقتصادی داشته اند گفت: امروز در تولید برخی از مشین آلات کاشی و سرامیک میبد خودکفا شده است و با تلاش مبتکران میبدی، به مرحله ای نزدیک می شویم که صنعت کاشی و سرامیک در آینده بسیار نزدیک در میبد بومی سازی می شود.
رئیس شورای اسلامی شهر میبد تصریح کرد: در این شهرستان اصلا مشکل بیکاری نداریم و یکی از معضلات و مشکلات صنعتگران کمبود نیروی انسانی است. در این شهرستان نزدیک به 25 هزار نفر از هموطنان دیگر استان های ما در مشاغل مختلف مشغول به کار هستند  و از فرصت های ایجاد شده بهره می برند.
فلاح ادامه داد: میبد علاوه بر توسعه صنعت، در بخش آموزش عالی نیز توسعه خوبی داشته است. به برکت مشارکت مردمی در همه حوزه ها، امروز شاهد حضور مراکز علمی مختلف در میبد هستیم که به تربیت نیروی انسانی مشغول هستند.
وی در پایان تصریح کرد:با رونق صنعت گردشگری می توانیم ناخالص ملی کشور را افزایش بدهیم به طوری که بسیاری از کشورها به خصوص برخی از کشورهای همسایه ما از طریق رونق گردشگری درآمدهای بسیار خوبی را کسب کرده اند.