به گزارش روابط عمومی شهرداری میبد، علیرضا نقوی شهردار ميبد در حين بازديد از پروژه هاي مختلف شهر ميبد گفت: ايجاد طرحهاي خاص و جديد در ميبد حق شهروندان است. ميبد در مسير پيشرفت، توسعه و آباداني همچنان با عزمي راسخ گام برميدارد.

وي ادامه داد: ايجاد مجموعه فرهنگي و گردشگري در بلندترين منطقه شهر ميبد با عنوان «بام ميبد»، يکي از ابتکارات شهرداري و شوراي اسلامي شهر ميبد است که ضمن ايجاد يک تفرجگاه براي شهروندان ميتواند به عنوان يک مجموعهي ارزشمند، نيازهاي شهري را برطرف کند.

وي افزود: اين طرح در چهار فاز اجرا مي شود که فاز اول آن شامل بازآفريني پارک غدير است و تا فروردين ماه 1400 آماده بهرهبرداري مي شود.

نقوي بيان کرد: مجموعه پرديس فرهنگ و هنر شامل باغ هنر زيلو، باغ هنر سفال و گذر تاريخ و تمدن ميبد هم در فضايي به وسعت 150 هکتار در بام ميبد تا نيمه اول سال 1400 به بهره برداري مي رسد.

وي با اشاره به موقعيت استراتژيک اين مجموعه به لحاظ واقع شدن در مجاورت کنارگذر غربي نائين- يزد اظهار کرد: با از بين رفتن ويروس کرونا اين طرح پذيراي هزاران مسافر، گردشگر و شهروندان ميبدي است.

وي ادامه داد: پرديس خورگشت، پرديس تفريح و سلامت و باغ سلامت بانوان، از ديگر طرحهاي اين مجموعه است که بعد از بهرهبرداري قابل استفاده براي شهروندان است.

شهردار ميبد اضافه کرد: اين طرح قرار است با اعتباري بالغ بر 80 ميليارد ريال اجرا شود که از محل طرحهاي سرمايهگذاري شهرداري ميبد و با کمک بخش خصوصي به صورت قرارداد اجرايي تامين اعتبار مي شود.

وي از ديگر طرحهاي در حال اجراي شهرداري ميبد را ارگ شهرداري (ساختمان شهرداري) برشمرد و گفت: طراحي اين ارگ متناسب با اقليم، جغرافيا و تاريخ شهر ميبد است. توجه به فضاهاي کاربري براي کارشناسان و ارباب رجوع در اين طرح از اهميت بالايي برخوردار است.

نقوي افزود: طراحي و اجراي ارگ ميبد با استفاده از فناوري روز دنيا و با الهام از معماري اصيل باغهاي ايراني انجام شده به گونهاي که شهروندان خارج از وقت اداري ميتوانند از فضاي سبز داخل محوطه استفاده کنند.

وي در خصوص فضاها و مساحت ارگ شهرداري نيز افزود: در طراحي ارگ، بخشهاي مختلف و امکانات خوبي براي حداقل 30 سال آينده ميبد که افزايش جمعيت و ارتقاي درجه شهرداري ميبد را داريم ديده شده تا در آينده اين ساختمان جوابگوي نيازهاي شهر باشد.

شهردار بيان کرد: ارگ شهرداري ميبد در چهار طبقه و با پيشبيني 35 ميليارد تومان از اعتبارات داخلي شهرستان، در زميني به مساحت هفت هزار و 300 مترمربع ايجاد و تا شهريور 1401 به بهرهبرداري کامل خواهد رسيد.

احياء راسته بازار ميبد توسط شهرداري

وي ايجاد راسته بازار در مجموعه تاريخي ميبد را يادآور شد و گفت: ساکنين شهر قديم ميبد اغلب به زراعت، باغ داري، سفالگري، سراميک سازي و زيلوبافي اشتغال و داد و ستد در بازار شهر در محور جنوب به شمال جريان داشته و به دليل قرار داشتن در محل تقاطع راههاي بازرگاني قديم، از رونق فراواني برخوردار بوده است.

اين مسئول افزود: راسته بازار شارستان از دروازه جنوبي آغاز و از محلهي بالا به مرکز شهر، محله پايين و تا پيرامون مسجد جامع ميبد ادامه داشته است و علاوه بر جنب و جوش تجاري، پر رفت و آمدترين گذر ارتباطي درونشهري نيز محسوب ميشد.

نقوي با اشاره به اين که وجود بازار تاريخي به رونق گردشگري کمک ميکند، افزود: اين بازار حد فاصل نارين قلعه و مجموعه کاروانسراي شاه عباسي با مشارکت ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري  و شهرداري ميبد در حال احيا و مرمت است.

شهردار ميبد ادامه داد: همزمان با احياي اين بازار، معابر و کوچههاي اطراف آن هم به رونق خواهد افتاد و زماني که يک گردشگر وارد شهر ميبد ميشود و از راسته بازار بازديد ميکند، ميتواند از استراحتگاه، مسجد براي عبادت، خريد سوغات، بازديد از هنر و صنايع دستي در يک مجموعه کامل بهره ببرد.

ارائه خدمات متوازن به تمام محلات شهري؛ اصلي ترين رويکرد شهرداري در تخصيص بودجه

شهردار ميبد با اشاره به اينکه جلب رضايت شهروندان و ارائه خدمات متوازن به تمام نقاط و محلات شهري اصلي ترين رويکرد مجموعهي شهرداري و شوراي اسلامي شهر ميبد در تخصيص بودجه است تصريح کرد: تا پايان سده‌‌‌ي چهاردهم شمسي کمتر از صد روز مانده و شهرداري ميبد همانند بقيه شهرداريهاي کشور در حال برنامهريزي و تدوين بودجه1400 ميباشد.

وي يکي از شاخصهاي نظريهي حکمراني را حضور فعال شهروندان در فرايند تصميمگيري براي شهر عنوان کرد و گفت: شهر بدون شهروند و شهرداري بدون مشارکت شهروندان معناي واقعي نخواهد داشت و موفقيت هر شهرداري لازمه مشارکت شهروندان است.

وي از شهروندان دعوت کرد تا در آينده و چشم انداز شهر جهاني ميبد دخيل باشند و افزود: از شهروندان ميخواهيم تا در آستانهي ورود به سده 1400 در روند تعيين اولويتهاي پروژهها و برنامههاي بودجه ميبد 1400 با مراجعه به سامانه شهرداري ميبد يا صفحات شهرداري ميبد در شبکههاي اجتماعي با معرفي5 اولويت اصلي شهر (بصورت پروژه مصداقي) در تصميمگيري براي آينده شهرمان تا 5 ديماه مشارکت نماييد.

قانون مند شدن فعاليت هاي شهرداري از مهمترين اقدامات دوره پنجم شورا است

شهردار شهر جهاني زيلو در بخش ديگري از سخنانش قانونمند شدن فعاليت هاي شهرداري را از مهمترين اقدامات دوره پنجم شوراي اسلامي شهر ميبد عنوان کرد و گفت: متاسفانه طولاني شدن تهيه و تدوين طرح تفصيلي سبب گرايش شهروندان به خلاف سازي شد و شهروندان به ناچار با توجه به اينکه سرانه مسکوني به ميزان تقاضا نبود مجبور به تغيير کاربري اراضي مزروعي، بدون دريافت مجوز شدند که در سطح کلان مشکلاتي را به وجود آورد.

نقوي ادامه داد: قرار بود اين طرح در سال 89 يک ساله آماده و مسير راه10ساله شهر باشد که متاسفانه طراحي و تدوين آن نزديک به ده سال طول کشيد و در سال 98 طرحي مصوب و ابلاغ شد که بيش از 80 درصدآن قابليت اجرايي نداشت.

وي تصريح کرد: شوراي شهر پنجم با تاکيد بر بازنگري طرح جامع آن را در مرداد 99 به تصويب رساند که در حال حاضر مراحل تدوين خود را مي گذراند و همه تلاش ما اين است که يکساله به تصويب برسد چرا که نقشه راهبرد توسعه شهرستان ميبد يعني افقي که تا 1410 ترسيم شده از مسير طرح جامع پيش مي رود.

نقوي خاطر نشان کرد: در اين دوره بالغ بر 175 هزارمترمربع مجوز تغيير کاربري در حوزه مسکوني صادر کرديم که بيش از 130 هزار مترمربع آن از سال 97 به بعد بوده و در حوزه تجاري هم بيش از 66 هزار متر مربع تغيير کاربري صورت گرفته که در جهت رفع مشکلات مردم بوده و در تاريخ شهرداري ميبد بي سابقه است.

وي تاکيد کرد: در سال 99 اولويت بنديها براساس نيازهاي شهروندان که به اعضاي شورا اعلام شده بود صورت گرفته و پروژههاي عمراني و خدماتي در اين حوزه براساس خرد جمعي در تمامي محلات انجام شده که باعث رضايت مندي نسبي شهروندان شده است.

شهردار ميبد افزود: انتظارات به حق مردم از مديران شهري در جهت رفع مشکلات از يکسو و مسئوليت هايي که در مباحث توسعه پايدار، شهر هوشمند برعهده شهرداران گذاشته شده از وظايف مهم شهرداري هاست.

30 درصد وسعت شهر ميبد را بافت تاريخي تشکيل داده است

وي در ادامه يکي از شاخصههاي شهر ميبد را محلات محوري آن دانست و گفت: ميبد شهر جهاني زيلو و شهري است که در کشور و عرصه بين الملل حرفهاي زيادي براي گفتن دارد و کاروانسراي شاه عباسي آن در حال ثبت جهاني است.

شهردار ميبد اضافه کرد: وسعت شهري و محدوده خدماتي شهر ميبد 3 هزار و 200 هکتاراست که نزديک به 30 درصد يعني 1000هکتار آنبافت تاريخي و فرسوده دارد و به همين دليل پتانسل برخورداري از شهرداري بافت تاريخي را دارد.

تعويض 18 کيلومتر سنگ جدول در دو سال گذشته

شهردار ميبد درپاسخ به وضعيت مبلمان شهري ميبد بيان کرد: شهر ميبد ساختار شهري آن فرسوده است. تعويض سنگ جدول بعضي از خيابان هاي اصلي و معابر در دستور کار قرار گرفت و در دو سال اخير بيش از 18 کيلومتر سنگ جدول فرسوده را تعويض کرده ايم.

وي ادامه داد: خيابان امام خميني(ره) به عنوان شاهراه اصلي شهر ميبد به عنوان يک پروژه ويژه ديده شده است. معضلي که سال هاي سال در اين خيابان وجود دارد پارکينگ است. در ماه هاي اخير از  ميدان جوان تا ميدان عدالت 2500 مترمربع پارکينگ در اين خيابان ايجاد شده است.

رونمايي از تنديس اتولوگ و مادر بزودي در ميبد

نقوي با اشاره به اينکه در سال جاري يکسري المان هايي برنامه ريزي شده بود که صددرصد آنها انجام شد تاکيد کرد: بهسازي ميادين فاطميه ده آباد، بعثت شهيديه، ميدان امام حسين (ع) فيروزآباد (با پيشرفت 90 درصد) يکي از کارهاي زيباسازي شهري است همچنين نصب تنديس مرد سفال گر، آتش نشان، پاک بان و سپاس معلم از ديگر اقدامات شهرداري ميبد براي مبلمان شهري است.

وي اضافه کرد: تا پايان سالجاري از دو تنديس رونمايي مي شود. با تکميل ميدان مادر، المان آن نصب مي گردد همچنين با تکميل بام ميبد يکي از بازيهاي بومي ميبد که در زمان گذشته «اتولوگ» بوده است که نماد آن در بام ميبد نصب و در زمان افتتاح پروژه از آن رونمايي مي گردد.

شهردار ميبد در زمينه تندس ميدان سردار سليماني نيز خاطرنشان کرد: با بنياد سردار سليماني مکاتبه شده است تا طرح مورد نظرشان جهت ساخت تنديس ارائه شود تا شاهد حاشيههايي که در برخي از نقاط کشور به وجود آمده است در ميبد نباشيم.

وي با اشاره به اينکه تابلوهاي شهدا به علت گذشته زمان ديگر در شان شهدا نيست افزود: استان يزد امسال ميزبان کنگره 4 هزار شهيد استان است و شهرستان ميبد با تقديم نزديک به 500 شهيد به انقلاب و ايران، سهم بسزايي در استان دارد. برنامه ريزي شده است يادمان شهدا با طرحي جديد در سه محور ورودي شهر در دستور کار قرار گيرد. شهداي هر محله براساس اولويتهاي بنياد شهيد در وروديهايي که به محل زندگيشان نزديک يادمانشان نصب مي شود.

400 هزارمترمربع آسفالت از سال گذشته در ميبد انجام شده است

شهردار ميبد در زمينه آب گرفتگي معابر در حين بارندگي تاکيد کرد: در اين دوره چند اقدام اساسي انجام داديم. پل عشرت آباد و مسير رودخانه آن در سال گذشته لايروبي شد. با برنامهريزي در سال گذشته بيش از 400 هزارمترمربع آسفالت معابر، خيابانها و محلات را انجام داديم که در اثر بارشهاي اخير شکايت همشهريان به شدت کاهش يافت.

وي با بيان اينکه ميانگين بارندگي شهرستان ميبد 55 ميليمتر است گفت: در هفته گذشته 15 ميليمتر در سه چهار ساعت بارش داشتيم که در برخي از خيابان هاي اصلي آبگرفتگيمعابر را داشتيم که در محلات کمتر بود. پل زيرگذر معلم با وجود اينکه دو چاه جذبي در آن است با مشکلاتي روبرو شد.

نقوي ادامه داد: به فاصله 24 ساعت، از نقاط آبگرفتگي بازديد و پايش انجام شد. برنامه ريزي انجام داديم تا پايان سال 15 تا 20 چاه جذبي در سطح شهرستان حفر کنيم. همچنين دو کف کش در پل زيرگذر معلم نصب ميشود که به صورت اتوماتيک در هنگام پر شدن چاههاي جذبي، آب را به صورت خودکار تخليه کند.

بين بافت تاريخي و بافت ارزشمند تفاوت بايد قائل شد

شهردار ميبد درباره پراکندگي زمينهاي وقفي و دردسرهايي که براي مردم اهالي نقاط مختلف شهر ايجاد کرده است گفت: محله عليآباد به عنوان منطقه بازآفريني شناخه شده است. براي ايجاد پارک محلهاي شهرداري اعتباري براي آن در نظر گرفت. زمين وقفي وجود داشت که اوقاف مبلغ پذيره زيادي را از شهرداري طلب کرد، حتي حاضر شديم که چندين باب مغازه را در آنجا احداث کنيم که از دريافت مبلغ اجاره، اوقاف نيت واقف را اجرايي کند ولي همکاري مد نظر ما انجام نشد.

وي ادامه داد: با کمک اوقاف در حال استخراج زمين هايي که قابليت بهسازي و اضافه به سرانه پارک و فضاي سبز دارد هستيم تا يکسري را احيا کنيم. زمين هايي مانند باغ پسته، شهرداري سنگ جدول آنجا را گذاشت ولي با ورود اوقاف طرح متوقف شد.

نقوي با اشاره به اينکه در طرح تفصيلي و طرح جامع بر جداسازي بين بافت تاريخي ارزشمند و فرسوده تفاوت قائل شدهايم تاکيد کرد: متاسفانه صاحبان اصلي بافت در حال ترک آن هستند و روز به روز بافت تاريخي با خانه هاي قديمي متراژ بالا در حال خالي شدن از سکنه است و مکاني براي ايجاد آسيبهاي اجتماعي فراواني شده است. بنا داريم طرح بهسازي بافت تاريخي براساس نظر شهروندان پيگيري شود.

شهرداري تاريخي حق ميبد است

وي همچنين با اشاره به قانون حفظ و مرمت ميراث فرهنگي گفت: ماده 16 اين قانون به شهرداريهايي که داراي بافت تاريخي هستند اجازه ميدهد تا شهرداري تاريخي در آن شهر تشکيل دهند.مکاتباتي با استان صورت گرفته و مراحل آن در حال پيگيري است.

طرح احداث پايانه مسافري در کنار بام ميبد تدوين شده است

عليرضا نقوي در مورد پايانه مسافري شهر ميبد گفت: طرح پايانه مسافري تدوين و در شوراي برنامه ريزي شهرستان مصوب شده است. زميني به مساحت 20 هکتار در کنار بام ميبد با جميع جهات در نظر گرفتهايم. حتي فضاي براي نشستن بالگرد امداد و نجات و ... به دليل اينکه استان اجازه صدور مجوز 3 تا 4 هکتاري دارد، طرح براي اخذ مجوز به تهران ارسال شده است. سعي ميکنيم مجوز 4 هکتاري را بگيريم و ساخت وساز را آغاز کنيم.

وي با بيان اينکه براي احداث نمايشگاه بين المللي برنامهريزي و طرح آن نيز تدوين شده است تصريح کرد: با همکاري اداره صمت استان جهت اختصاص زمين قدمهايي برداشته و اميدواريم تا پايان نيمه اول سال 1400 کلنگ احداث آن به زمين زده شود.

ايجاد باغ راه از ميدان آيت ا... خامنه اي تا پل خورشيد

وي همچنين درجواب سوالي براي زيباسازي ورودي هاي شهر گفت: يکسري مشکلات اساسي در بحث ورودي هاي شهرستان وجود دارد. زمينهاي رها شده و با مشکلات خاص در ورودي با اردکان وجود دارد. همچنين از ورودي يزد به ميبد نيز شاهد کارخانه ها هستيم.

نقوي اضافه نمود: طرحي در حال تدوين است که با مشارکت صنايع يک مجموعه باغ راه از ميدان خامنه اي ورودي ميبد تا پل خورشيد احداث کنيم. اين طرح نيازمند اعتبارات شهرستاني است. در جلسه اي که استاندار يزد نيز حضور داشتند وي خواستار اجراي اين طرح تا ورودي استان با مشارکت شهرستان هايي که در محدوده اين مسير هستند  شد.


 

انتقاد رئيس شوراي اسلامي شهر ميبد از دولت؛

دولت روز به روز از اختيارات شوراها مي کاهد

معتقدم بايد کار در شوراي آينده به جوانان واگذار شود

حسينعلي فلاح در جمع خبرنگاران استان و شهرستان ميبد گفت: مهمترين چالش در تمامي شوراي هاي شهر اين است که امروز دولت ساختار شورا را برنتافته و روز به روز از اختيارات آنان کم ميکند و بايد براي اين موضوع فکري عاجل صورت گيرد.

حسينعلي فلاح در جمع خبرنگاران با بيان اينکه شوراي دوره پنجم در کشور و استان از نظر هماهنگي و همراهي با مسئولان دولتي بينظير عمل کرده است گفت: در کنار اين موضوع يکي ازمهمترين رويکردهاي اين شورا توجه به مناطق کمتر توسعه يافته شهر بوده است.

رئيس شوراي اسلامي شهر ميبد اضافه کرد:با توجه به اينکه يک سوم از وسعت شهري ميبد را بافت تاريخي دربرگرفته در زمينه احياي اين بافت و مرمت آن بيشترين تعامل را با مجموعه ميراث فرهنگي شهرستان داشتيم و توانستيم اقدامات خوبي را رقم بزنيم و اين در حالي است که در اکثر شهرها بين اين دو دستگاه اختلافات زيادي وجود دارد.

وي با بيان اينکه بخشي از درآمد شهرداريها مربوط به ماليات ارزش افزوده است گفت: براساس قانون سه ونيم درصد از ماليات ارزش افزوده به شهرداري ها اختصاص دارد که در حال حاضر پيشنهادي را به نمايندگان مجلس ارائه داديم تا اين ميزان در بودجه سال 1400 به چهار و نيم درصد افزايش پيدا کند که کمک شاياني به وضعيت بودجه اي شهرداري ها خواهد شد و در حال پيگيري اين موضوع توسط نمايندگان محترم هستيم که احتمال تصويب آن وجود دارد.

فلاح از رشد 100 درصدي بودجه شهرداري ميبد در دوره پنجم خبر داد و اظهار داشت: عمده اعتبارات شهرداريها، از نوع کوششي هستند بنابراين در زمان تحويل شورا، کميته درآمدي را تشکيل داديم و براي افزايش درآمد برنامهريزي کرديم زماني که شورا را تحويل گرفتيم رقم بودجه 30 ميليارد تومان بود و حال اين رقم به 65 ميليارد تومان رسيده است.

وي در تشريح راهکار افزايش بودجه اظهار داشت: يکي از منابع درآمدي الزام ادارات به اخذ پروانه بود. در گذشته ادارات تخلفات زيادي در حوزه ساخت و ساز داشته و بدون دريافت پروانه اقدام به ساخت وساز ميکردند که اين موضوع در شورا پيگيري و با ارجاع پرونده به کميسيون ماده 100 توانستيم 20 ميليارد تومان بدهي را از آنان اخذ کنيم که البته هنوز کار بررسي تعداد ديگري از ادارات باقي مانده و اميدواريم بتوانيم تا پايان دوره آنان را نيز تعيين تکليف کنيم.

فلاح تصريح کرد: خوشحاليم که امروز ادارات ما نيز مي دانند براي ساخت وساز بايد پروانه دريافت کنند و تافته جدا بافته از مردم نبوده و بايد حق و حقوق شهرداري را پرداخت نمايند.

وي درپايان از عدم نامزدي در انتخابات 1400 شوراي شهر ميبد خبر داد و اظهار داشت: من در طول عمرم در بخشهاي مختلف دولتي و خصوصي خدمت کردم و فکر ميکنم ديگر پير شده ونياز به استراحت دارم ضمن اينکه معتقدم شوراي بعدي را بايد به جوانان بسپاريم.