به گزارش روابط عمومی شهرداری میبد، علیرضا نقوی شهردار میبد در دیدار با معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور بانوان گفت: افتخار ما این است که برند شهر میبد «خورشید خانم» است. از 4 هزار سال پیش این طرح در سفالینه ها به کار رفته است. خورشید خانم در جشنواره 1971 مونیخ آلمان توانست مقام نخست را به دست آورد.

وی با اشاره به اینکه میبد شهر جهانی زیلو نیز است تاکید کرد: قدمت زیلو به قبل از اسلام می رسد. الیاف فرش سلامت از پنبه است. حسیینه امام خمینی(ره) و جماران با زیلویی که در میبد بافته می شود فرش شده است.

نقوی با بیان اینکه میبد در سال 97 به عنوان شهر جهانی زیلو شناخته شد تصریح کرد: فروش مجازی و مارکتینگ این محصول صنایع دستی میبد در حال برنامه ریزی است.

وی هدف از برگزاری این نشست را حمایت از بانوان دانست و گفت: برنامه های مختلف فرهنگی، ورزشی و اجتماعی برای بانوان در این مدت برگزار کرده ایم. از جمله برگزاری سلسله نشست های خوشبختی آموختنی است که با حضور کارشناسان مجربی از کشور و استان و جهت حمایت از بانوان برنامه ریزی و برگزار شد.

نقوی اضافه نمود: بخش زیادی از احیای هنر زیلوبافی به برکت همت بانوان بوده است و پس از جهانی شدن زیلو 10 زیلوباف جوان و نوجوان روشن دل درمیبد آموزش دیده اند.

شهردار میبد با اشاره به اینکه میبد شهر سفال نیز می باشد خاطرنشان کرد: در زمینه سفال قرار است مابین میبد و شهر فان تسای ایتالیا تفاهم خواهرخوانندگی بسته شود.

وی ایجاد فضاهای فرهنگی، ورزشی و علمی برای بانوان را از اولویت های شهرداری میبد برشمرد و بیان کرد: اولین کتابخانه و مرکز تخصصی ویژه بانوان را در استان در حال ساخت و راه اندازی داریم. همچنین باغ بانوان و باغ سلامت بانو نیز طراحی و تدوین شده است.

نقوی با اشاره به اینکه میبد اخیراً به شهرهای دوست دار کودک پیوسته است گفت: پنج شنبه با حضور محمود عباسی معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری، کلینک حقوق کودک در میبد افتتاح می شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: شهرداری میبد با مصوبه شورای شهر مرکز حفاظت و صیانت از خانواده را با کمک دادگستری راه اندازی کرده است که کمک و مشاوره های خوبی به خانواده هایی که دچار مشکل شده اند قبل از ورود به دادگاه می کند و باعث کاهش پرونده های طلاق در شهرستان شده است.

در این نشست فلاح عضو شورای اسلامی شهر میبد به بیان مسائل و دغدغه های بانوان شهر میبد پرداخت و در جهت اجرای اولین کتابخانه اختصاصی و تخصصی بانوان در استان یزد و احداث باغ بانوان شماره 2 و خواهان حمایت معاونت زنان و خانواده ریاست جمهور شد.