به گزارش روابط عمومی شهرداری میبد، شهردار میبد در حاشیه بازدید اصحاب رسانه از برخی از پروژه های شهرداری میبد گفت: ايجاد طرحهاي خاص و جديد در ميبد حق شهروندان است. ميبد در مسير پيشرفت، توسعه و آباداني همچنان با عزمي راسخ گام برميدارد.

وي ادامه داد: ايجاد مجموعه فرهنگي و گردشگري در بلندترين منطقه شهر ميبد با عنوان «بام ميبد»، يکي از ابتکارات شهرداري و شوراي اسلامي شهر ميبد است که ضمن ايجاد يک تفرجگاه براي شهروندان ميتواند به عنوان يک مجموعهي ارزشمند، نيازهاي شهري را برطرف کند.

وي افزود: اين طرح در چهار فاز اجرا مي شود که فاز اول آن شامل بازآفريني پارک غدير است و تا فروردين ماه 1400 آماده بهرهبرداري مي شود.

نقوي بيان کرد: مجموعه پرديس فرهنگ و هنر شامل باغ هنر زيلو، باغ هنر سفال و گذر تاريخ و تمدن ميبد هم در فضايي به وسعت 150 هکتار در بام ميبد تا نيمه اول سال 1400 به بهره برداري مي رسد.

وي با اشاره به موقعيت استراتژيک اين مجموعه به لحاظ واقع شدن در مجاورت کنارگذر غربي نائين- يزد اظهار کرد: با از بين رفتن ويروس کرونا اين طرح پذيراي هزاران مسافر، گردشگر و شهروندان ميبدي است.

وي ادامه داد: پرديس خورگشت، پرديس تفريح و سلامت و باغ سلامت بانوان، از ديگر طرحهاي اين مجموعه است که بعد از بهرهبرداري قابل استفاده براي شهروندان است.

شهردار ميبد اضافه کرد: اين طرح قرار است با اعتباري بالغ بر 80 ميليارد ريال اجرا شود که از محل طرحهاي سرمايهگذاري شهرداري ميبد و با کمک بخش خصوصي به صورت قرارداد اجرايي تامين اعتبار مي شود.

وي از ديگر طرحهاي در حال اجراي شهرداري ميبد را ارگ شهرداري (ساختمان شهرداري) برشمرد و گفت: طراحي اين ارگ متناسب با اقليم، جغرافيا و تاريخ شهر ميبد است. توجه به فضاهاي کاربري براي کارشناسان و ارباب رجوع در اين طرح از اهميت بالايي برخوردار است.

شهردار شهرجهانی زیلو عنوان کرد: طراحي و اجراي ارگ ميبد با استفاده از فناوري روز دنيا و با الهام از معماري اصيل باغهاي ايراني انجام شده به گونهاي که شهروندان خارج از وقت اداري ميتوانند از فضاي سبز داخل محوطه استفاده کنند.

وي در خصوص فضاها و مساحت ارگ شهرداري نيز افزود: در طراحي ارگ، بخشهاي مختلف و امکانات خوبي براي حداقل 30 سال آينده ميبد که افزايش جمعيت و ارتقاي درجه شهرداري ميبد را داريم ديده شده تا در آينده اين ساختمان جوابگوي نيازهاي شهر باشد.

نقوی بيان کرد: ارگ شهرداري ميبد در چهار طبقه و با پيشبيني 35 ميليارد تومان از اعتبارات داخلي شهرستان، در زميني به مساحت هفت هزار و 300 مترمربع ايجاد و تا شهريور 1401 به بهرهبرداري کامل خواهد رسيد.

وي علت ايجاد راسته بازار در مجموعه تاريخي ميبد را يادآور شد و گفت: ساکنين شهر قديم ميبد اغلب به زراعت، باغ داري، سفالگري، سراميک سازي و زيلوبافي اشتغال و داد و ستد در بازار شهر در محور جنوب به شمال جريان داشته و به دليل قرار داشتن در محل تقاطع راههاي بازرگاني قديم، از رونق فراواني برخوردار بوده است.

شهردار میبد افزود: راسته بازار شارستان از دروازه جنوبي آغاز و از محلهي بالا به مرکز شهر، محله پايين و تا پيرامون مسجد جامع ميبد ادامه داشته است و علاوه بر جنب و جوش تجاري، پر رفت و آمدترين گذر ارتباطي درونشهري نيز محسوب ميشد.

نقوي با اشاره به اين که وجود بازار تاريخي به رونق گردشگري کمک ميکند، افزود: اين بازار حد فاصل نارين قلعه و مجموعه کاروانسراي شاه عباسي با مشارکت ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري  و شهرداري ميبد در حال احيا و مرمت است.

وی در ادامه عنوان کرد: همزمان با احياي اين بازار، معابر و کوچههاي اطراف آن هم به رونق خواهد افتاد و زماني که يک گردشگر وارد شهر ميبد ميشود و از راسته بازار بازديد ميکند، ميتواند از استراحتگاه، مسجد براي عبادت، خريد سوغات، بازديد از هنر و صنايع دستي در يک مجموعه کامل بهره ببرد.

گفتنی است نقوی به همراه جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر میبد و خبرنگاران از پروژه تفریحی گردشگری بام میبد، پروژه مرمت واحیای راسته بازار و روند اجرای ارگ شهرداری میبد بازدید کردند.