به گزارش روابط عمومی شهرداری میبد، اولین دیدار شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر میبد با انجمن صنفی زیلوبافان، بعداز انتصاب شهردار به عنوان دبیر شهرجهانی زیلو با هدف در جریان قرار گرفتن مشکلات و نیازهای زیلوبافان صورت گرفت.

نقوی ضمن انتقاد از انجام فعالیت‌ها و موازی کارها افزود: به دلیل عدم وجود نهاد یا مجموعه‌ای که بتواند کارها را ساماندهی نماید فعالیت‌هایی به صورت موازی انجام شد مثلاً جهاددانشگاهی، میراث فرهنگی، شهرداری، شرکت‌های شهرک‌های صنعتی و ... در مناسبت‌های مختلف برنامه‌های مجزایی برگزار می‌کردند ولی برای جمع‌آوری و ارسال گزارشی از فعالیت‌های صورت گرفته برای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اطلاعات ناقص و پراکنده بود.
وی از اختصاص 5 میلیارد ریال جهت دبیرخانه شهرجهانی در سال 1400 خبر داد و عنوان کرد: بعد از ابلاغ حکم دبیری شهرجهانی زیلو، مبلغ ۵میلیارد ریال برای دبیرخانه شهرجهانی درنظر گرفتیم که با تصویب در شورای شهر، اجرایی می‌شود.

در ادامه دبیرشهرجهانی زیلو افزود: اعتبار۵میلیارد ریال براساس ضوابط و دستورالعمل‌ها در کارهای عمرانی، حمایتی از زیلوبافان، آموزش شهروندان و توسعه، ترویج و معرفی این هنرصنعت در کشور هزینه خواهد شد.
شهردار میبد در خصوص ارائه تسهیلات به زیلوبافان، قول مساعد داد و خاطرنشان ساخت: با تنظیم لایحه و ارائه به شورای شهر، در راستای معافیت، توسعه کارگاه‌های زیلوبافی می توانیم مسیر پیشرفت و معرفی این هنر صنعت را هموارتر و وسیع تر از گذشته نماییم.

نقوی با اشاره به اهمیت اصالت و شناسنامه اثر عنوان کرد: بحث مهمی که خوشه زیلو در حال پیگیری و انجام آن است، اصالت و شناسنامه اثر است و بایستی یکسری استانداردهایی برای زیلوی برتر داشته باشیم؛ در فروش‌ها بخصوص فروش‌های اینترنتی گواهی اصالت اثر در اعتمادی که خریداران می کند تاثیر بسزایی خواهد داشت.

وی در ادامه گفت: با توجه به مشکلات شهروندان در آدرس دهی، در دوره شورای پنجم کمیته نامگذاری شهر میبد تشکیل گردید که باتوجه به اهمیت زیلو و احیای این هنرصنعت، نام زیلوبافان بر روی بلوار حدفاصل میادین سرامیک سازان و کشف الاسرار و برخی از نگاره های زیلو برروی برخی از گذرها نهاده شده است.

دبیر شهر جهانی زیلو از ایجاد بازارچه دائمی در بام میبد خبر داد و افزود: با توجه به اجرای پروژه مجموعه تفریحی، گردشگری بام میبد، پردیس های باغ سفال، باغ زیلو و بازارچه صنایع دستی در فاز دوم این مجموعه دیده شده است همچنین استفاده از نگاره های زیلو و سفال در طراحی و مبلمان پارکی با هدف معرفی بهتر این هنر صنعت برای مسافران داخلی و خارجی در نظر گرفته شده است.

نقوی از ایجاد بازارمرکزی زیلو در مکان انجمن صنفی زیلوبافان استقبال کرد و گفت: این مکان به عنوان بازار مرکزی زیلو بایستی فضای مناسب و جذابی برای توریست و گردشگر با هدف آشنا شدن با این هنر صنعت و خرید زیلو را دارا باشد و در این زمینه شهرداری و شورای شهر همکاری لازم را انجام خواهند داد.
در پایان نقوی از حمایت‌ها و پیگیری‌های معاون صنایع دستی وزارت میراث تقدیر و تشکر کرد و افزود: حمایت‌های مقام عالی وزارت جناب دکتر مونسان و معاون ایشان سرکار خانم محمودیان در این دوره بی‌سابقه بوده است.